Co warto zobaczyć w kinie?, Premiery filmowe 2019

Premiery filmowe 2019. Co warto zobaczyć w kinie? Subiektywny przegląd Miśka

Kończą się powoli wakacje. Za chwilę rozpocznie się rok szkolny i rok akademicki, przyjdzie jesień, a potem zima i nastanie czas kiedy będziemy mogli więcej czasu poświęcić na przebywanie w sali kinowej. Postanowiłem sprawdzić jakie premiery filmowe czekają na nas. Co przygotowali dystrybutorzy i na co warto byłoby wybrać się do kina. Oczywiście jest to mój subiektywny wybór, ale jeśli i tak uda mi się namówić kogoś z Was na obejrzenie konkretnej produkcji to i tak będę kontent.

Premiery filmowe 2019. Co warto zobaczyć w kinie? Nie będę próbował opisywać dokładnie każdego filmu. Skupię się raczej na kronikarskim wyliczeniu tego, co sam zamierzam sprawdzić, myśląc niepewnie czy moje zainteresowanie będzie warte wydanych pieniędzy na bilet?

Przed Wami część pierwsza moich planowanych spotkań z dziesiątą muzą.

BÓL I BLASK (Dolor y gloria) Pedro Almodovar, 30.08.2019

Wiadomo, najnowszy film hiszpańskiego mistrza. Znajdziecie już nawet na KulturalnaPlaneta.pl recenzję Michała i Maćka. Przyznam się, że jeszcze jej nie przeczytałem i nie zrobię tego do momentu, kiedy po obejrzeniu obrazu Almodovara, sam nie napiszę swojej recenzji.

Jestem bardzo ciekaw tego filmu, chyba najbardziej przez opinie o kreacji Antonio Banderasa, nagrodzonej tegoroczną Złotą Palmą w Cannes, za najlepszą rolę aktorską.

DZIĘKI BOGU (Grâce à Dieu) Francois Ozon, 20.09.2019

Myślę, że wystarczyłyby tu tylko dwa argumenty – nowy film Francoisa Ozona i Nagroda Grand Prix Jury Srebrny Niedźwiedź, tegorocznego festiwalu filmowego w Berlinie. Oprócz tego ważna jest jednak historia opowiedziana w tym filmie. Bohaterowie tego obrazu – trzej dojrzali mężczyźni – próbują zmierzyć się z przeszłością. Postanawiają postawić przed wymiarem sprawiedliwości księdza, który molestował ich w dzieciństwie.

Duchowny obecnie wciąż pełni wysokie funkcje w strukturach kościelnych. Czy Wam to czegoś nie przypomina?

JOKER Todd Phillips, 04.10.2019

Nie przepadam jakoś, za ekranizacjami komiksów. Moim zdaniem straciły już swoją komiksowość i stały się zbyt realne.

Mimo to zachęcam Was do obejrzenia kolejnej wersji historii jednego z najgorszych przestępców universum DC. Tym razem za kamerą stanął Todd Phillips, znany przede wszystkim z trylogii Kac Vegas. Nie nastawiajcie się jednak na wesołą wersję życiorysu superprzestępcy z Gotham City. Tym razem będzie to raczej kryminalny dramat, pełen brutalnej akcji i chyba jeszcze bardziej realny od wszystkich dotychczasowych ekranizacji komiksów razem wziętych.

W roli tytułowej Joaquin Phoenix, a na ekranie partnerował mu będzie, między innymi Robert De Niro. Plotki głoszą, że ten film, w przyszłym roku, rozpruje worek z Oscarami.

VAN GOGH. U BRAM WIECZNOŚCI (At Eternity’s Gate) Julian Schnabel, 25.10.2019

Film, który pojawia się u nas z dużym opóźnieniem, ale w myśl starego porzekadła „lepiej późno niż wcale”, jak powiedziała babcia, spóźniając się na pociąg.

Jest to opowieść o najbardziej dramatycznym i najbardziej efektywnym okresie życia wybitnego postimpresjonisty. Willem Dafoe uhonorowany tegoroczną nominacją do Oscara za kreację Vincenta Van Gogha jest chyba najlepszą zachętą do obejrzenia tego obrazu.

MIDWAY Roland Emmerich, 08.11.2019

W końcu jakaś wielkobudżetowa produkcja. Czekaliśmy w sumie ponad trzy lata, żeby zobaczyć co nowego na ekranie wyczaruje dla nas Roland Emmerich. Po niezbyt udanym remake’u Dnia Niepodległości postanowił pokazać nam historię, która zdarzyła się naprawdę podczas II wojny światowej.

Chodzi o lotniczo-morską bitwę o Midway, która przechyliła szalę zwycięstwa na korzyść USA. Do kina zagoni mnie wielki produkcyjny rozmach, świetna historia i sentyment. Do dziś doskonale pamiętam oglądaną w dzieciństwie, rewelacyjną, jak na tamte czasy, Bitwę o Midway, z Charltonem Hestonem i Henrym Fondą z 1976 roku. 

GWIEZDNE WOJNY: SKYWALKER. ODRODZENIE (Star Wars: The Rise Of Skywalker) J.J. Abrams 19.12.2019

Kolejna superprodukcja. Chyba nie trzeba do niej nikogo zbyt mocno namawiać.

Tak jak miliony fanów na całym świecie, mimo lekkiego rozczarowania częścią numer osiem – The Last Jedi, czekam na efekt powrotu za kamerę J.J. Abramsa. Czekam również na powrót przed kamerę Ewana McGregora, no i oczywiście na efektowne zakończenie trzeciej trylogii.  

OFICER I SZPIEG (J’accuse) Roman Polański, 27.12.2019

Czy coś więcej trzeba tłumaczyć. Po prostu nowy film Romana Polańskiego, ale tym razem produkcja w pełni francuska i bez udziału polskiego kapitału.

Scenariusz reżyser napisał wspólnie Robertem Harrisem (Autor widmo). Opowiada on historię francuskiego kapitana Alfreda Dreyfusa, który został niesłusznie oskarżony o zdradę stanu i skazany na dożywotnie więzienie. 

W rolach głównych Jean Dujardin, Mathieu Amalric, Louis Garrel jako Dreyfus i oczywiście Emmanuelle Seigner, ale to chyba nikogo nie dziwi. Niestety do chwili, kiedy piszę te słowa, brak jest jakiegokolwiek zwiastuna filmu. Szkoda 🙂 Jeśli dobrze poszukacie w sieci znajdziecie na pewno zdjęcia z planu filmu.

Najnowszy obraz Polańskiego, mimo protestów, zostanie po raz pierwszy zaprezentowany 30 sierpnia 2019 podczas festiwalu filmowego w Wenecji. 

Jean Dujardin i Louis Garrel – J’accuse / Oficer i szpieg (2019)