aer memories of old czy warto kupić, aer memories of old recenzja

AER Memories of Old recenzja – doświadczenie, które potwierdza, że gry są sztuką

AER Memories of Old – gra, która mogła Wam utknąć w natłoku jesiennych premier. Aż dziw bierze, że ktoś zgodził się ją wydać w październiku, gdy jasne jest, że zostanie przyćmiona głośnymi tytułami. No, ale stało się… Czym w takim razie jest AER?

AER Memories of Old czy warto kupić? AER Memories of old recenzja

Polecam najpierw zapoznać się z tym krótkim zwiastunem, który bardzo dobrze opisuje AER

Najłatwiej opisać AER Memories of Old pisząc – piękny spokój. Z gry małego szwedzkiego studia Forgotten Key harmonia aż bije z ekranu monitora.

Czworo studentów z szwedzkiego miasta Karskrony w 2011 roku założyło swoje studio, Forgotten Key, po wydaniu małej przygodówki point & click, The Shine of Stars. Pieniądze z tego tytułu przeznaczyli w rozwijanie swoich kolejnych projektów. Jednym z nich był AER Memories of Old, wydane 25 października na komputerach osobistych z systemem Windows, PlayStation 4 i Xbox One.

AER określiłbym prędzej mianem doświadczenia, niż gry wideo. To może już trochę Wam pomóc, jeśli zastanawiacie się, czy warto tę grę zakupić. Jeśli uwielbiacie wartką akcję, wybuchy, filmową fabułę to… w AER tego zdecydowanie nie znajdziecie.

Opowieść osnuta w chmurach – AER Memories of old recenzja

Memories of Old w nieszablonowy sposób opowiada historię surrealistycznego świata, który z pewnego powodu rozpadł się na latające wyspy. Nasza bohaterka, Auk, wywodzi się z plemienia, w którym ludzie posiadają zdolność do transformacji w zwierzęta. Dziewczyna może skoczyć i w ułamku sekundy zmienić się w pięknego ptaka.

Taki zabieg fabularny pozwala nam na naprawdę cudowną eksplorację całego świata. W zasadzie ciężko nazwać to zabiegiem fabularnym, bo nie znajdziecie tutaj zwyczajnej fabuły. Historia tej intrygującej krainy zapisana jest w prastarych księgach, zwojach, głowach napotkanych postaci. Fabuła dosłownie stała się częścią świata gry. Niektórym może się to spodobać, innym nie. Ja raczej należę do tej pierwszej grupy. Poznawanie tej krótkiej opowieści dostarczyło mi niezwykłych emocji. Kolejne podróże z wyspy na wyspę zmieniają cały czas nasz obraz świata AER Memories of Old. Zaczynając nie wiemy o nim nic, kończąc tę niezbyt długą opowieść staje się on w jakimś sensie nam bliski.

AER stał się jedną z moich ulubionych gier eksploracyjnych. Natychmiastowa i łagodna przemiana w ptaka pozwala nam wznieść się w niebo. Szybowanie między chmurami i wyspami, szukanie swojego nowego celu, jakichś nowych miejsc jest bez dwóch zdań największą zaletą tej produkcji. Niby możemy podchodzić do NPC-ów, które krok po kroku będą informowały nas, gdzie ma zawędrować nasza pielgrzymka, ale takie odkrywanie nieznanego, plątanie się po świecie szukając odpowiedzi na pytania daje dużo więcej frajdy.

Złotówki na Steamie i ich wpływ na ceny GOG-a

Ludziki wyrzeźbione z drewna – AER Memories of old recenzja

Równie charakterystyczna dla AER jest minimalistyczna oprawa wizualna. Świat zbudowany jest z pastelowych wielokątów, co nadaje grze cudowny wygląd. Każdy rejon na mapie się od siebie różni, na niektórych wyspach panuje sroga zima, a gdzie indziej piękne lato. Kontrast nadawany między letnimi, ciepłymi kolorami, a chłodnymi, zimowymi barwami sprawia, że graficznie AER chyba nie może się nikomu znudzić. Na ekranie zawsze dzieje się coś nowego – gdy eksplorujemy jaskinię, zwiedzamy majestatyczne ruiny, przelatujemy między chmurami czy dziurami w wyspach.

Gra nie dla wszystkich – AER Memories of Old czy warto kupić?

AER: Memories of Old na pewno nie jest produkcją dla każdego gracza. Jeśli przypadły Wam do gustu takie przygody jak Podróż, Abzu czy Flower to moim zdaniem będziecie się również w stanie odnaleźć tutaj. AER to idealna pozycja na jeden wolny wieczór, która zachwyciła mnie swoją innością. Gdy tylko włączyłem grę, złapałem pada i założyłem słuchawki to byłem pewny, że spędzę w tym świecie kilka miłych godzin. Nie zawiodłem się.

Tak jak pisałem wyżej – AER nie jest do końca grą, a doświadczeniem, które trzeba przeżyć na własnej skórze. Jest to jedna z gier wideo, które pokazują, że jest to naprawdę wyjątkowe medium. Medium, dzięki któremu artyści mogą dzielić się z odbiorcami swoimi unikalnymi pomysłami.

Grę możecie zakupić za 61,99 złotych na PC na GOG-u!

Serdecznie dziękuję serwisowi GOG.com za dostarczenie nam gry do recenzji 🙂

AER Memories of Old czy warto kupić? AER Memories of old recenzja