Thor Gromowładny, tom 1 i 2 – recenzja

Za sprawą wielu pozytywnych opinii, Thor Gromowładny był komiksem, na który czekałem z wielką niecierpliwością. Nastawiłem się na historię przewyższającą swoim poziomem większość tych, oferowanych przez Marvel Now. Czy pierwsze dwa albumy, Bogobójca oraz Boża bomba, rzeczywiście tworzą tak dobrą historię?

Bez ogródek, Thor Gromowładny to jedna z lepszych rzeczy Marvela, które przeczytałem w ostatnim czasie. Dobrze znany przez wszystkich scenarzysta, Jason Aaron oraz rewelacyjny rysownik Esad T. Ribic uraczyli mnie pięknie zilustrowanym komiksem o nietuzinkowej fabule. Gromowładny jeszcze lepiej przybliżył mi postać Thora, głownie znanego z filmów, a ponadto historia bardziej mnie wciągnęła niż wspomniane produkcje Disneya. Nie ma się co dziwić, w końcu dotychczas dwie ekranizacje przygód nordyckiego boga znacznie odstają scenariuszem od innych adaptacji komiksów Marvela. Natomiast Aaron serwuje opowieść, którą z chęcią zobaczyłbym na srebrnym ekranie!

Oba tomy, zatytułowane Bogobójca oraz Boża bomba, przedstawiają kompletną historię, która rozgrywa się jednocześnie na trzech płaszczyznach czasowych. Tytułowy bogobójca o imieniu Gorr, kierowany żalem oraz gniewem do bóstw, postanawia wyeliminować ich wszystkich w bardzo okrutny sposób. Młody Thor, nie dzierżący jeszcze słynnego Mjölnira, odkrywa na zachodnim wybrzeżu Islandii ciało zamordowanego boga. Ten wstrząsający widok sprawia, że syn Odyna wyrusza w podróż po wszechświecie, by pokrzyżować plany Gorra.

Tak jak wspomniałem na początku będziemy mieli do czynienia z trzema Thorami, w różnych etapach swojego życia. Poza tym najmłodszym, tryskającym młodzieńczą energią, poznamy i tego należącego do grupy Avengers. On również wpadnie na poszlakę sugerującą, że w świecie bogów dzieje się coś niedobrego. Wyruszymy także tysiące lat w przód gdzie. niemającą końca i efektu, bitwę toczy stary Thor, nieróżniący się wiele od swojego ojca. Jason Aaron wprowadził ciekawy zabieg urozmaicający fabułę oraz pozwalający nam zetknąć się z Thorami o zupełnie innych charakterach.

Fabularnie pierwsze dwa albumy stoją na bardzo wysokim poziomie. Historia nie jest banalna, ponieważ przeciwnik głównego bohatera został dobrze przedstawiony, a jego motywacje mają duży sens, niekoniecznie jest to kolejny, oklepany pomysł na zawładnięcie światem. Gorr wprowadza swój plan w wyniku dramatycznych przeżyć, które doprowadziły go do utraty wiary oraz wypowiedzeniu wojny przeciwko bogom. Jason Aaron skonstruował fabułę, która nie tylko odnosi się do walki ze złem, ale porusza tematy religijne i kwestie wiary. Powoduje, to że Thor Gromowładny staje się w moich oczach genialnym komiksem, w końcu jest to motyw, który powinien być w tym bohaterze mocno zakorzeniony. Są to pozytywy, których właściwie można było się spodziewać po tym scenarzyście, Aaron podchodzi do komiksu bardzo poważnie i przemyca w nich ambitniejsze treści.

W temacie rysunków… brak słów. Jestem oszołomiony kunsztem prezentowanym przez chorwackiego artystę Esada T. Ribica. Dzięki wspaniałym planszom komiks otwieram z wielką chęcią wielokrotnie. Niekoniecznie, by ponownie przeczytać całą historię, lecz przejrzeć ilustracje. Pozwalają nam one przenieść się do opisywanych wydarzeń oraz poczuć panujący tam klimat. Ribic jest mistrzem w obrazowaniu uczuć panujących na twarzach bohaterach. Przerażenie, ból czy śmiech na nich występujących są niezwykle autentyczne. Jednym słowem rysownik na każdej kolejnej stronie daje nam powód do zachwytu, a część plansz z dumą powiesiłbym na swojej ścianie.

Thor Gromowładny to świetna lektura, która gwarantuje dobrze spędzony czas i zwyczajnie nie nuży czytelnika jakąś infantylną historyjką. Współpraca między dwoma artystami (pisane przez wielkie „a”) zaowocowała jedną z lepszych opowieści o superbohaterach. Jeśli po filmach Marvela nie jesteście przekonani do Thora, to koniecznie sprawdźcie, a wasze zdanie na pewno ulegnie diametralnej zmianie. Sprawdźcie oba albumy jednego z lepszych komiksów Marvela na naszym rynku!

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu Thor Gromowładny – 2 – Boża bomba do recenzji 🙂

Kup Thor Gromowładny – 1 – Bogobójca

Kup Thor Gromowładny – 2 – Boża bomba