Łotr 1

Łotr 1 dla opornych, czyli co musisz wiedzieć przed seansem

Zaczynając od najprostszych informacji o filmie, przechodząc do najbardziej geekowskich ciekawostek, przedstawiamy Wam wszystko, co musicie wiedzieć przed pójściem do kina na Rogue One.

Czym jest Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie?

Łotr 1 jest pierwszym spin-offem Gwiezdnych wojen. Filmy z podtytułem A Star Wars Story będą rozwijały lub dodawały zupełnie nowe wątki do uniwersum Lucasa.

Kiedy rozgrywa się fabuła filmu? Czemu w filmie nie pojawia się Rey, Finn albo Kylo Ren?

Pamiętacie jak w napisach początkowych Nowej nadziei było napisane, że „szpiedzy wykradli tajne plany ostatecznej broni Imperium, Gwiazdy Śmierci (…)„? Fabuła Rogue One będzie się skupiała właśnie na tych szpiegach, a słowa „Łotr 1” oznaczają nazwę ich oddziału Eskadry Łotrów.

Warto wspomnieć, że akcja filmu dzieje się na pięć lat po serialu Star Wars: Rebelianci i dosłownie chwilę przed wydarzeniami z Nowej nadziei.

Właśnie dlatego w Rogue One nie pojawi się żaden z bohaterów z Przebudzenia Mocyto nie ósmy epizod. Dla fanów Gwiezdnych Wojen zwrócenie na to uwagę może wydawać się dziwne, jednak warto mieć na uwadze, że są osoby, które nie śledzą tak wnikliwie rozwoju filmowego uniwersum.

Kim są główni bohaterowie? Skład Łotra 1

Jyn Erso

Wyjęta spod prawa młoda dziewczyna, wciągnięta do sprawy Rebelii, dzięki jej buntowniczemu nastawieniu do Imperium. Ojcem postaci granej przez Felicity Jones jest Galen Erso, człowiek odpowiedzialny za plany Gwiazdy Śmierci.

Cassian Andor

Żołnierz, pilot i oficer Rebelii. W pewnym momencie swojej kariery przeprogramował imperialnego droida K-2SO, tak by mu służył. Wyraźnie widać, że Cassian został wzorowany na Kyle’u Katarnie, znanej postaci ze starego kanonu. W Andora wciela się Diego Luna.

Bodhi Rook

Pochodzący z planety Jedha pilot Rebelii, a poprzednio Imperium. Bohdiego zagra Riz Ahmed.

Chirrut Îmwe

Niewidomy wojownik-mnich, przyjaciel Baze’a Malbusa. Mnisi w nowym kanonie Gwiezdnych wojen często myleni byli z Jedi, głównie przez ich ubiór. Chirruta urzeczywistnia aktor Donnie Yen.

Baze Malbus

Niezależny zabójca, którego gra Jiang Wen. Przyjaciel i obrońca Chirruta.

Saw Gerrera

Podczas wojen klonów razem z siostrą Steelą zorganizował ruch oporu, mający na celu usunięcie Separatystów z jego ojczystej planety Onderon i przywrócenie władzy prawowitemu królowi. Po zniszczeniu Republiki, Saw nie poddał się i dalej walczył ze złem, tym razem nie pod postacią Separatystów, a Imperium. Grany przez Foresta Whitakera.

K-2SO

Wcześniej wspomniany droid, zbudowany, by służyć Imperium, a przeprogramowany przez Cassiana dla Rebelii. Bądźcie przygotowani na wiele dowcipów, wydobywających się z ust K-2SO głosem Alana Tudyka.

Główny zły

Orson Krennic 

Doradca wojskowy Imperium Galaktycznego oraz dyrektor Badań nad Zaawansowaną Bronią dla imperialnej armii. Orson wykorzystując swój oddział Szturmowców Śmierci pragnie zniszczyć Rebelię i zyskać duże poparcie Palpatine’a. Jeszcze podczas wojen klonów uratował rodzinę Erso przed separatystami, co zrobiło z Galena Erso dłużnika Krennica. W zamian za uratowanie życia, Krennic wydał polecenie Galenowi budowy Gwiazdy Śmierci.

Czy w Rogue One ujrzymy znanych nam bohaterów?

Zostało oficjalnie potwierdzone, że w filmie pojawi się Darth Vader i na wyżej pokazanym zwiastunie widać tył głowy Wielkiego Moffa Tarkina. Przypominam, że Peter Cushing, odgrywający Tarkina, odszedł w 1994 roku, więc jego postać zostanie wygenerowany komputerowo.

Co z napisami początkowymi?

Łotr 1 rozpocznie nową tradycję w świecie Gwiezdnych wojen. Film nie będzie rozpoczynał się kultowymi żółtymi napisami na kosmicznym tle, opisującymi fabułę. Nie zacznijcie jednak z tego powodu od razu narzekać – podobno wstęp Rogue One jest naprawdę genialny.

Kto skomponował muzykę?

Rogue One będzie również pierwszym filmem z uniwersum Star Wars, do którego muzyki nie skomponuje mistrz John Williams. Tego wyzwania podejmie się Michael Giacchino. Pierwsze próbki muzyki z Łotra 1 możecie posłuchać tutaj

Kim jest reżyser Łotra 1?

Gareth Edwards, odpowiedzialny za Godzillę z 2014 roku oraz Strefę X, wyreżyserował Łotra 1. Warto przytoczyć słowa Edwardsa – „gdybym jako czterolatek wiedział, że będę reżyserował Gwiezdne Wojny, ustawiłbym pod to całe moje życie„. W każdych wywiadach z Garethem widać, jak bardzo kocha Star Wars. Wydaje się być odpowiednim człowiekiem na odpowiednim miejscu.

Powracający aktorzy z poprzednich części

Genevieve O’Reilly powróci jako Mon Mothma. Aktorka grała ją w Zemście Sithów, lecz scena z jej bohaterką została z niewiadomych względów usunięta.

Drugim aktorem z prequeli, którego znów zobaczymy będzie Jimmy Smits, odtwórca roli Baila Organny, przyszywanego ojca Lei Skywalker.

Tę dwójkę możecie zobaczyć w wyciętej scenie z trzeciego epizodu poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=rLEgbN0AUn4

Powracająca postać z serialu Wojny Klonów

Saw Gerrera pierwotnie pojawił się w kilku odcinkach animowanego serialu The Clone Wars. Chodzi dokładnie o epizody A War on Two Fronts, Front Runners, The Soft WarTipping Points.

Donnie Yen wprowadził pewną modyfikację do swojej postaci

To właśnie Donnie wymyślił, że jego bohater, Chirrut Îmwe, powinien być niewidomy. Garethowi Edwardsowi bardzo spodobał się ten pomysł, więc tak zostało.

Statek z Rebelsów w Rogue One!

W jednym ze zwiastunów do Łotra 1 pojawił się statek Duch znany z serialu Rebelianci. Czy to tylko małe oczko puszczone dla fanów animacji, czy możemy spodziewać się, że bohaterowie Rebels zaszczycą nas swoją wizytą? Szansę na to są raczej małe.

To tyle! Teraz już nic Wam nie zostało niż pójście na Łotra 1! Miłego seansu – nie mogę się doczekać! 😛