George R.R. Martin – Wichry zimy nie są skończone

 Autor serii „Pieśń lodu i ognia” za pośrednictwem swojego bloga poinformował o obecnym stanie najnowszej części. „Chcieliście nowe informacje, więc je macie. Nie spodobają się wam.”

„Wichry zimy nie są skończone.”

„Wierzcie mi, pisanie tych słów nie było niczym przyjemnym. Jesteście rozczarowani i nie jesteście sami. Moi edytorzy i wydawcy są rozczarowani, HBO jest rozczarowane, moi agenci i zagraniczni wydawcy są rozczarowani… ale nikt nie mógłby być tak rozczarowany jak ja.”

„Przez miesiące nie chciałem niczego bardziej niż móc powiedzieć, że skończyłem i dostarczyłem WICHRY ZIMY w, lub przed ostatnim dniem 2015 roku”

Pisarz tłumaczy, że zostały jeszcze do napisania setki stron, więc nie ma możliwości by nowa książka pojawiła się przed szóstym sezonem Gry o Tron.

„Czasami pisanie idzie dobrze, a czasami nie. To było dla mnie prawdą nawet gdy miałem 20 lat. Kiedy wiosna przeszła w lato, miałem więcej złych dni niż tych dobrych. W okolicach sierpnia musiałem stawić czoła faktom: Nie zdążyłbym ukończyć książki do Halloween. Nie potrafię wam powiedzieć jak bardzo ten fakt mnie przygnębił.”Spotkałem się z moimi edytorami i wydawcami i powiedziałem im, że nie zdążyłbym dostarczyć książki do Halloween. Myślałem, że będą za to wściekli… ale muszę powiedzieć, że są wspaniali. Przyjęli tę informację ze spokojem (Może wiedzieli o tym przede mną). Mieli już pewne postanowienia. Planowali by przyśpieszyć produkcje. Jeśli dostarczyłbym WICHRY ZIMY przed końcem roku to mogliby to wydać przed końcem marca.

Poczułem ogromną ulgę. Miałem dwa bonusowe całe miesiące! Zdecydowanie mogłem to zrobić. Sierpień był szalonym miesiącem, wiele podróży i wiele innych zobowiązań… Ale miałem wrzesień, październik i teraz listopad oraz grudzień. Byłem pewny, że to zrobię.”

„I tak mamy pierwszy dzień stycznia. Książka nie jest gotowa. Żadne słowa tego nie zmienią. Próbowałem, przyrzekam wam. Poniosłem porażkę. Nie zdążyłem na deadline’a w Halloween, a teraz na końcówkę roku. To oznacza, że WICHRY ZIMY nie zostaną wydane przed szóstym sezonem GRY O TRON (połowa kwietnia). Nawet tak późno jak w moje urodziny i w wygraną nagrodę Emmy, wciąż myślałem, że mogę to zrobić… ale dni i tygodnie przeleciały szybciej niż rosła sterta stron. Byłem nieszczęśliwy z niektórych decyzji, które podjąłem i zacząłem je poprawiać. Nagle był październik, później listopad… i kiedy wzrastało wrażenie, że jednak nie zdążę, nastał mrok. Zmagałem się jeszcze bardziej. Im było mniej dni, tym miałem większy stres. Tempo pisania stało się wolniejsze.”

„Spójrzcie, zawsze miałem problemy z terminami. Z jakiegoś powodu im nie odpowiadam. Wracając do listopada. Kiedy wróciłem do Northwestern by przyjąć Alumni Award, powiedziałem uczniom z Medill, że to był powód dlaczego zacząłem pisać książki zamiast pisać dla gazety. Wiedziałem, że nawet dzienne terminy mogłyby mnie zabić. Oczywiście to był żart… ale było w nim również ziarno prawdy. Moją pierwszą książkę DYING OF THE LIGHT pisałem bez żadnego kontraktu, ani żadnych terminów. Nikt nie wiedział, że coś pisałem dopóki nie wysłałem gotowej książki do Kirby. Napisałem FEVRE DREAM w ten sam sposób. Napisałem THE ARMAGEDON RAG w ten sam sposób. Żadnych kontraktów, żadnych terminów, nikt nie czekał. Pisanie we własnym tempie i dostarczenie kiedy skończę. Tak się czuje najlepiej, nawet teraz.”

„Pracowałem nad książką kilka dni temu, poprawiając rozdział o Theonie i dodając nowy materiał. Będę pisał dalej jutro. Ale nie, nie mogę wam powiedzieć, kiedy będzie skończona, lub kiedy będzie wydana.”

„Wracam do mojej postawy z marca, przed tym wszystkim. Książka będzie skończona, kiedy ją skończę. Będzie tak dobra jak tylko mi się uda”

George R.R. Martin wypowiedział się również na temat czy serial będzie spoilerować książkę. Oznajmił, że tak i nie. Pojawią się rzeczy, których jeszcze nie było w książkach, ale trzeba zwrócić uwagę na to jak ekranizacja różni się od oryginału. Pisarz przytoczył na swoim blogu kilka przykładów różnic.
CAŁY WPIS MOŻECIE PRZECZYTAĆ TU!