U2 The Best Of

U2 The Best Of – co nowego u Bono i spółki?

Czy w tym roku możemy się spodziewać nowego wydawnictwa U2? Co prawda 10 czerwca tego roku pojawiło się na rynku wydawnictwo video, które było zapisem zeszłorocznej trasy koncertowej iNNOCENCE + eXPERIENCE Tour, ale zespół U2 już wielokrotnie udowadniał, że potrafi nieźle zaskakiwać.

Wystarczy przypomnieć chociażby 09 września 2014 roku i premierę nowego smatrfona firmy Apple. Wtedy to w 500 mln urządzeń w/w firmy pojawił się najnowszy album grupy „Songs Of Innocence”. Było to spektakularne wydarzenie, które wywołało burzę w mediach i wśród użytkowników sprzętu oznaczonego nadgryzionym jabłuszkiem. Wydawnictwo oficjalnie, na tradycyjnych nośnikach pojawiło się ponad miesiąc później – 13 października 2014 roku.

Rok 2015 minął fanom U2 pod znakiem trasy koncertowej iNNOCENCE + eXPERIENCE Tour. Objęła ona 76 koncertów zagranych w największych halach w Ameryce Północnej i Europie. Rozpoczęła się koncertem zagranym 14 maja 2015 w kanadyjskim Vancouver, który zawsze będzie nam się kojarzył, z upadkiem The Edge’a ze sceny, a zakończyła się przełożonym koncertem 07 grudnia 2015 w paryskiej hali Accors Hotel Arena. Jak zwykle na tych koncertach zobaczyć można było specjalną oprawę wizualną i nowoczesne podejście do zagranego repertuaru. Dwie sceny (scena iNNOCENCE i druga scena eXPERIENCE) połączone wielkim łącznikiem, nad którym zawisł gigantyczny monitor led, na którym podczas piosenek wyświetlano specjalnie przygotowane animacje gdzie tytułowe „niewinność” i „doświadczenie” zostały przez muzyków pokazane na przykładzie kolejnych etapów działalności grupy.

Polish flag

Lista piosenek wykonanych przez zespół w czasie trasy koncertowej obejmuje największe przeboje U2 od czasu ich debiutanckiego albumu Boy z 1980 roku, po utwory z ostatniej płyty „Songs of Innocence”. Wyreżyserowane koncerty przez Hamisha Hamiltona, który pracuje z zespołem U2 od 2001 roku, są wyjątkowym doświadczeniem. Mistrzowskie pod względem muzyki, zachwyciły także w warstwie wizualnej dzięki nowatorskiemu wykorzystaniu kilku scen, jedynemu w swoim rodzaju użyciu interaktywnego ekranu LED o wysokości całej sceny i zupełnie nowemu podejściu do inżynierii dźwięku. Udało mi się zobaczyć dwa koncerty z tej trasy – we wrześniu w Berlinie i w listopadzie w Paryżu, na kilka dni przed tragicznymi wydarzeniami – i muszę stwierdzić jedno – zespół był w znakomitej formie i zagrał jedne z najlepszych koncertów, które dane było mi zobaczyć. W czasie koncertu w Berlinie 28 września 2015 nastąpiła wzruszająca dla polskich fanów scena. Bono pozdrowił wszystkich Polaków, którzy licznie przybyli na koncert, wziął polską flagę, a zespół wykonał „New Year’s Day” (po raz pierwszy podczas tej trasy). Mnie udało się być w tym momencie przy scenie eXPERIENCE i był to dla mnie najbardziej poruszający moment, który przeżyłem podczas wszystkich koncertów rockowych, w których uczestniczyłem.

10 czerwca 2016 roku U2 wydało „iNNOCENCE + eXPERIENCE Live in Paris” – video zrealizowane 07 grudnia 2015 w paryskiej hali Accors Hotel Arena, koncert ten kończył wielomiesięczną trasę koncertową. Ale było to wydawnictwo wydane na nośnikach DVD i Blu-ray Disc. Czy w tym roku doczekamy się nowego wydawnictwa audio od U2? Musimy się poruszać wśród domysłów, plotek i szczątkowych informacji. Kilkanaście dni temu internet obiegła informacja podana przez Belfast Telegraph i hiszpański fanklub „U2 en Espana”, że nowy album ukaże się w 2017 roku. W tym roku także ruszy nowa trasa koncertowa.

Bono w wywiadzie stwierdził: „Ten [nowy album] jeszcze nie został skończony, ale spodoba Ci się. Pod względem tekstów jest mocniejszy niż WAR i ma większą przejrzystość. Druga część trasy jest zaplanowana na rok 2017… choć można zobaczyć kilka koncertów we wrześniu i październiku tego roku „(chodzi oczywiście o zapowiedziane dwa koncerty w USA – 23 września w Las Vegas i 05 października w Daly City). Belfast Telegraph przytacza także niedawną wypowiedź Adama Claytona, że nowy album i promująca go trasa odbędzie się: „wkrótce … w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.”

songs-of-experienceW sieci pojawiły się już plotki, że płyta „Songs Of Experience” jest już na ukończeniu, czego dowodem miałby być zrzut z ekranu komputera, gdzie widać, że dużo utworów jest już ukończonych. Ale czy to jest prawdziwy skład „Songs Of Experience”? Tego niestety nie wiem, ale wiem, że U2 opanowali do perfekcji gorilla marketing i potrafią jak nikt inny wykorzystywać internet do wzbudzania mega zainteresowania ich zespołem.

Ale to nie wszystko. Od tygodnia krążą też po sieci plotki o wydawnictwie, którego się spodziewaliśmy, ale którego nigdy jeszcze się nie doczekaliśmy. Chodzi o kolejne wydawnictwo z serii The Best Of. 10 listopada 1998 roku wydana została składanka The Best Of 1980-1990, 12 listopada 2002 pojawiła się składanka The Best Of 1990-2000. Czy w listopadzie tego roku będziemy mogli się cieszyć składanką The Best Of 2004-2014? Jeśli wierzyć pogłoskom to tak. Publikowana jest już nawet tracklista i okładka tego albumu. Chciałbym, aby to była prawda, ale już wielokrotnie zapowiadano kolejną część składanki The Best Of i niestety do dziś się nie pojawiła. Może tym razem sen się spełni?

the-best-of-2004-2014

Ewentualna tracklista The Best Of 2004-2014:
Vertigo
Sometimes You Can’t Make it on Your Own
City of Blinding Lights
Original of the Species
No Line on the Horizon
Magnificent
Get On Your Boots
Breathe
Moment of Surrender
Invisible
Ordinary Love
The Miracle
Every Breaking Wave
California
Song for Someone
The Troubles