[Prima Aprilis] Psie Imperium – Premiera nowego Blera, rozmawiamy z autorem!

Dzisiaj na naszym rynku zadebiutował długowyczekiwany przez fanów najnowszy tom serii komiksów o Blerze! Rafał Szłapa, autor tej historii, uchylił nam rąbka tajemnicy odnośnie przyszłości krakowskiego superbohatera. Będzie się działo!

Rafał Szłapa znów zaskakuje. Każdym kolejnym albumem udowadnia, że pomysły jeszcze mu się nie skończyły. W szóstym tomie, zatytułowanym Psie Imperium, opuszczamy krajobraz postapokaliptycznego Krakowa, by przenieść się do Katowic. W nowym miejscu, na głównego bohatera czeka wiele niebezpieczeństw. Zmierzyć będzie się musiał nie tylko z nowymi wrogami, ale i również z powracającą do niego przeszłością.

Fabuła Blera poszła w niespodziwanym kierunku. Najnowszy album dostarczył nam niemało wrażeń oraz nagłych zwrotów fabularnych. Okazało się, że poprzednie części były zaledwie wstępem do tego co czeka nas wkrótce. Wraz z premierą Psiego Imperium w internecie pojawiło się mnóstwo recenzji. Niestety dużej części recenzentów tak duże zmiany nie przypadły do gustu.

Poprosiliśmy więc Rafała Szłapę, by odniósł się do krytyki.

Zupełnie ich nie rozumiem! Włożyłem w ten komiks wiele serca i swoich osobistych przemyśleń. Zadbałem o odpowiednie proporcje akcji i dialogów, W moim przekonaniu komiks nie ustępuje w niczym swoim poprzednikom a nawet je przewyższa! Szanuję opinie kolegów recenzentów ale nie potrafię się z nimi pogodzić, zwłaszcza tymi, które podważają sens mojej dalszej działalności. Autor zaznaczył, że komiks kierowany jest raczej dla prawdziwych fanów Blera, niekoniecznie dla krytyków.

Czyli lepiej, by czytelnicy omijali recenzje szerokim łukiem i wyrobili własną opinię po lekturze?

Każdą recenzję miło przeczytać, ale w ocenie pracy kazdego pisarza czy komiksiarza za przewodnika powinny służyć nam nasze własne odczucia. Komiks kieruję do wszystkich, także tych, którzy Blera jeszcze nie znają.

Rafał Szłapa o Psim Imperium

Na przykładowych planszach komiksu, widzimy, że główny bohater stoczy walkę z niemałą grupą przeciwników. Możesz powiedzieć o nich coś więcej?

To moja odpowiedź na wrzechobecne narzekania, ze komiks nie jest taki jak inne polskie superbohaterskie serie, że za mało w nim prania po pyskach i akcji. Tym raczem postanowiłem to nadrobić i tym samym zrobić ukłon w stronę młodszych czytelników.

Jednak czy Bler nie stanie się zwykłą papką, skupiającą się jedynie na akcji? Dojrzalsi fani serii bardzo, by na tym ucierpieli.

Staram się ewoluować i zarazem szukam równowagi. Z drugiej strony starsi czytelnicy już się przyzywczaili, ze ta seria lubi zaskakiwać i wiernie towarzyszą jej kolejnym odsłonom. Dzięki temu nie muszę się trzymać kurczowo utartych schematów, mogę eksperymentować. Wszystko może się zdarzyć, w końcu nie jest z góry pewne, ze wszystkie pomysły się sprawdzą. Bez tego dreszczyku emocji pewnie nie mógłbym robić kolejnych tomów.

Kolejne tomy Blera ukazywać się będą co dwa miesiące!

Mamy jeszcze pytanie odnośnie ostatniej rewelacji, która wywołała wielką euforię wśród czytelników. Jak udało ci się znaleźć czas, by zwiększyć częstotliwość wydawania swojego komiksu? Nowy album co dwa miesiące? Początkowo nikt nie mógł w to uwierzyć, a jednak w tym roku poznamy wiele nowych, niesamowitych przygód Blera!

Kwestia odpowiedniej diety i organizacji pracy. Poza tym moje latorośla juz podrosły i wreszcie mogą pomóc ojcu. Zamieniam Blera w rodzinny interes, który mam nadzieję przyniesie wiele dobrego nam oraz wszystkim naszym czytelnikom. Mam nadzieję, że uda nam się utrzymać tempo. Za przykład świeci tu niezmordowany Kuba Kijuc, który niedługo zarzuci świat nowymi częsciami Konstruktu. Nie ukrywam, ze szykujemy podobny zmasowany atak. Zamiast „czapkami was nakryjemy” za motto służy nam „Blerami was nakryjemy”. Dodatkowo rozważam przejście do formatu zeszytowego, ale nie jestem pewien czy czytelnicy to zaakceptują. Aktualnie wynajęliśmy firme do przeprowadzenia wnikliwych badań w tym temacie

Przyszłość Blera

Psie Imperium pozostawiło nas z niespodziewanym cliffhangerem. Fabuła była tak nieprawdopodobna i zakręcona, niczym w najlepszych powieściach Philipa K. Dicka. Czy zdradzisz nam czego możemy się spodziewać w kolejnych tomach?

Na pewno bedzie to odkrywanie kolejnych zasłon na drodze do odkrycia tajemnicy. Nie mogę zbyt wiele zdradzić, ale myślę, ze wszyscy, nawet największi malkontenci będą usatysfakcjonowani. Chcę stworzyc pomost pomiędzy polskimi ambitnymi produkcjami komiksowymi firmowanymi przez Wydawnictwo Komiksowe czy Kulturę Gniewu i Timofa a komiksami rozrywkowymi i superbohaterskimi jak Biały Orzeł czy Lis. Wiem jak zrobić to dobrze i zmierzam konsekwentnie w tym kierunku. Efekty poznacie już wkrótce, podobnie jak rozwiązanie wspomnianego Cliffhangera. Mogę tylko uspokoić, że główny bohater, pomimo wydarzeń z finału, pojawi się w kolejnym komiksie.

Dziękujemy za wywiad i z niecierpliwością czekamy na kolejne przygody 🙂

I ja bardzo dziękuje. Pozdrawiam wszystkich czytelników i sympatyków Blera.

Poniżej prezentujemy przykładowe plansze komiksu Bler 6. Psie Imperium

[supsystic-gallery id=’14’]