kylo ren, Kim jest Kylo Ren?

Kylo Ren jedna z najlepszych czy najgorszych postaci? Kim jest Kylo Ren?

Po premierze Przebudzenia Mocy w internecie huczy od dyskusji na temat najnowszego antybohatera Gwiezdnych wojen – Kylo Rena. Jak ja zapatruję się na tę postać? Kim jest Kylo Ren?

Kylo Ren słaba postać, czemu Kylo Ren nosi maskę, dlaczego Kylo Ren przeszedł na ciemną stronę, dlaczego Kylo Ren jest zły? Kim jest Kylo Ren?

Paralela Kylo Rena do Dartha Vadera. Dlaczego Kylo Ren jest zły? Kim jest Kylo Ren?

vader

Kylo Ren to niezwykle trudny psychologicznie bohater. Chociaż twórcy mogli pokusić się o stworzenie kopii jednowymiarowego Dartha Maula, postanowili wziąć na warsztat i rozwinąć pomysł George’a Lucasa na Vadera. Ben Solo stał się lepiej stworzoną wersją Anakina Skywalkera.

Nie trzeba być znawcą Star Wars, żeby zauważyć podobieństwo między Lordem Vaderem, a synem Hana Solo. Obaj bohaterowie są rozdarci między jasną, a ciemną stroną Mocy i usiłują zmusić się do absolutnego wpadnięcia w mrok. Lucasowi nie udało się zarysować tego dylematu moralnego u Anakina, tak dobrze jak J.J. Abramsowi u Bena.

Kylo Ren – człowiek w ciele potwora. Czemu Kylo Ren nosi maskę? Kim jest Kylo Ren?

bez-maski

Ludzie skarżą się w sieci na wygląd omawianego przeze mnie antagonisty. Postaram się pokazać Wam, jak ważna jest prezencja w przypadku Kylo. Proste byłoby stworzenie postaci o twarzy, budzącej większy lęk niż hełm Vadera. Lucasfilm nie zdecydowało się jednak pójść na łatwiznę.

Przebudzenie Mocy starają przedstawić się nam dwa, sprzeczne obrazy syna Hana. Najpierw, dosłownie pierwsze minuty siódmego epizodu, ukazują nam złego, nie posiadającego żadnych cech ludzkich potwora, zwanego Kylo Renem. W scenach z tym bohaterem napięcie rosło. Pozwalało to poczuć widzowi, że ma do czynienia z prawdziwym mistrzem zła.

Nagle podczas przesłuchania Rey, monstrum zdejmuje swoją maskę i w oka mgnieniu zmienia się w pozornie normalnego młodzieńca. Wydaje się być delikatny i lekko zagubiony. Nawet domniemywana córka Luke’a Skywalkerka, nie kryje swojego zdziwienia.I na tym to właśnie polega! To jest niezwykłość tej postaci! Ben pragnie stać się potworem, którym nie jest. Zakłada maskę, aby skryć swoje jasne oblicze w mroku ciemnej strony, do której zmierza, dokonując wielu zbrodniczych czynów.

Oglądając po raz pierwszy Nową nadzieję również można było odnieść wrażenie, że Darth Vader to nie człowiek, a cyborg lub złowrogi kosmita. Łatwiej nam było zaakceptować jego okrucieństwo. W przypadku Kylo Rena od momentu zobaczenia jego oblicza, czujemy się zadziwieni wyborami, których dokonuje.

Jak Kylo Ren mógł przegrać z Rey? Kylo Ren słaba postać. Kim jest Kylo Ren?

rey

Poza wyglądem bohatera, ludzie często zarzucają mu to, że został pokonany w walce na miecze przez niewyszkoloną Rey.

Jak wspominałem w tekście „9 pytań bez odpowiedzi po Star Wars: The Force Awakens”, mało wiemy o tej bohaterce. Mogło okazać się, że była jedną z adeptów Luke’a Skywalkera w nowej Akademii Jedi, jednak jej pamięć została usunięta. Kto wie. Ważne jest to, że Rey mogła mieć już wcześniej styczność z mieczem świetlnym. Poza tym walczyła swoim „kijkiem” i jak zobaczyliśmy w filmie, była w tym bardzo dobra.

Nawet jeśli wykluczymy możliwość wcześniejszego nauczania dziewczyny, to trzeba wziąć pod uwagę inne argumenty.

Zdaję się, że dużo osób zapomina, co wydarzyło się przed walką Rey z Benem Solo.

Po pierwsze, mistrz Rycerzy Ren tuż przed potyczką z główną bohaterką filmu, zabił swojego własnego ojca, Hana.

Po drugie, Chewie szybko po śmierci Hana wystrzelił w jego syna ze swojej kuszy. Sprawiło to, że Kylo przez całą późniejszą walkę krwawił.

Na dodatek, już podczas samej potyczki, Kylo zaproponował Rey siebie jako nauczyciela. Oznacza to, że chłopak nie chciał jej zabić, bo pewnie mógłby to zrobić w kilka sekund. W adaptacji książkowej Przebudzenia Mocy Alan Dean Foster napisał

– Mógłbym cię teraz zabić – wymruczał. – Ale jest inne wyjście.

 

Dysząc ciężko, Rey spojrzała z pogardą i obrzydzeniem na górującego na nią mężczyznę.

 

– Jesteś potworem! – wycedziła

 

– O nie – odparł spokojnie. – Potrzebujesz nauczyciela. – W jego głosie błaganie walczyło o lepsze z natarczywością. – Ukażę ci potęgę Mocy.

Co dalej? Dlaczego Kylo Ren przeszedł na ciemną stronę?

kylo2

Jeden epizod nie pokaże nam kim jest Kylo Ren. By dowiedzieć się o nim wszystkiego, musimy poczekać na dwie kolejne części i zakończenie trylogii sequeli.

To oczywiste, że postać Adama Drivera przejdzie sporo – nie wiadomo tylko w którym kierunku… światła czy mroku.

Odebranie życia Hanowi skłania nas ku myśleniu, że Ben na pewno całkowicie zatraci się w ciemnej stronie Mocy. Z drugiej strony wiele podobieństw do Dartha Vadera wydają się starać nam pokazać się, że młody Solo, tak samo jak jego dziadek, odnajdzie w końcu jasną ścieżkę.

Co, a raczej kto może wyrwać Bena z rąk Snoke’a? Oczywiście Luke Skywalker. Myślę, że rozmowa, do której zapewnie dojdzie, między mistrzem Jedi, a Kylo Renem będzie miała kluczowe znaczenie dla rozwoju chyba najbardziej kontrowersyjnego bohatera The Force Awakens.

kylo

Kylo Ren słaba postać, czemu Kylo Ren nosi maskę, dlaczego Kylo Ren przeszedł na ciemną stronę, dlaczego Kylo Ren jest zły. Kim jest Kylo Ren?