Gra o Tron VI – analiza premierowego odcinka [SPOILERY]

Wstałem o 3 w nocy i wyczekiwałem czołówki jednego z najlepszych seriali wszech czasów. Kilka minut po moim obudzeniu i reklamówce HBO, usłyszałem pierwsze dźwięki z intra Gry o tron. To już się zaczęło. Gra o tron wystartowała!

Nawet jeśli przeczytałem wszystkie książki Pieśni Lodu i Ognia, George’a R.R. Martina, poczynając od Gry o tron, kończąc na Tańcu ze Smokami, to najnowsze odcinki serialu są dla mnie tajemnicą. Wszystko dla tego, że Martin nie skończył jeszcze pisać Wichrów Zimy, na których podstawie powinien powstać ten sezon, a ekranizacja musiała mieć swoją kontynuację w tym roku. Pisarz skonsultował dalsze losy bohaterów z autorami scenariusza, a sam (miejmy nadzieje) skupia się na swojej powieści. W konkluzji nikt nie zna dalszej fabuły Gry o tron… Czy to nie ekscytujące?

W szóstym sezonie wątków natłoczyło się jak mrówek w mrowisku, na szczęście (lub nieszczęście) twórcy systematycznie uśmiercają bohaterów albo łączą ich historie. W tym tekście staram się to trochę poukładać i przeanalizować intrygi w Grze o tron!

Czy Jon Snow naprawdę nie żyje?

TV STILL -- DO NOT PURGE -- episode 510 -- GAME OF THRONES, titled "Mother’s Mercy." Pictured: Kit Harington as Jon Snow Photographer: HBO

W piątym sezonie, przed porażką Stannisa w bitwie z Boltonami, Davos został wysłany do Czarnego Zamku, by negocjował z lordem dowódcą Nocnej Straży o włączeniu dzikich do armii Baratheona. Chwilę potem Melisandre ruszyła niespodziewanie na Mur. Jeszcze w tym samym odcinku Jon Snow został zdradzony i zamordowany przez własnych braci z Nocnej Straży.

Na początku najnowszego epizodu, ser Davos razem z jedynymi przyjaciółmi Jona na Murze zamknął się w swojej komnacie, broniąc zwłok lorda dowódcy przed zdrajcami z Alisterem Thornem na czele. Z każdym innym nieboszczykiem na Północy postąpiłoby się w jeden sposób – spalono by go, żeby nie powstał jako Inny. Jona natomiast trzyma się na stole. To ma szansę poskutkować w trzy strony. Snow teoretycznie może zostać żywym trupem. Jaki to by miało jednak sens? Czy jeden z naszych ulubionych bohaterów ma tak po prostu zginąć, a potem walczyć dla armii śmierci? Jestem skory uwierzyć (obym miał rację), że Melisandre będzie w stanie wskrzesić rzekomego bękarta Neda Starka, tak jak to w trzecim sezonie Beric Dondarrion wrócił do życia, dzięki Thorosowi. Jeśli Jon powstanie to nie jako Snow, a jako Stark… Albo po prostu zwyczajnie nie żyje…
Ojciec Jona w pierwszej serii powiedział synowi, że opowie mu o jego matce, gdy tylko  wróci z Królewskiej Przystani. Oczywiście, Eddard nigdy nie mógł zdradzić tajemnicy Jonowi, lecz wszystko co zostało opowiedziane we wszystkich sezonach Gry o Tron przez inne postaci, wskazuje na to, że Ned nie był ojcem Lorda Dowódcy Nocnej Straży. Na ten temat powstało wiele teorii (np. R+L=J) fanów, niektóre z nich brzmią prawdopodobnie.

Boltonowie tracą Sansę

Bolton

Jedyny klucz do Północy dla Boltonów, jedyna wymówka na to, by Ramsey nie nosił nazwiska Snow, a Bolton, to Sansa Stark, która uciekła razem z Theonem pod koniec piątego sezonu z Winterfell. Boltonowie muszą ruszyć w pogoń za córką Neda. Skoro dziewczyna kieruje się na Czarny Zamek… Czy to oznacza wojnę Boltonów z Nocną Strażą?! Czy nie odnalezienie dziewczyny oznacza początek końca panowania Boltonów? Jeśli tak, to przez kogo mieliby zostać pokonani? Sami obrońcy Muru są za słabi. Ktoś musi zjednoczyć podchorążych Starków. Czyżby Jon Stark?

Czy Stannis naprawdę nie żyje?

Gra o tron

W ostatniej serii nie mogliśmy zobaczyć, czy Stannis Baratheon rzeczywiście został zabity z rąk Brienne. Kobieta zamachuje się, by wykonać egzekucję na zabójcy Renly’ego, lecz nie widzimy uciętej głowy Stannisa, ani nawet nie słyszymy świśnięcia mieczem o szyję. W Grze o Tron, jeśli twórcy nie pokazują nam czyjejś śmierci, może to się wydawać podejrzane. Kto jeśli nie brat króla Roberta i Renly’ego Baratheonów ma stać się władcą w Westeros? Daenerys, która jest na drugim końcu świata? Niemożliwe. Stannis albo może żyć, albo zastąpi go wskrzeszony Jon Stark. Przypominam jednak, że Roose Bolton wypowiedział się w tym odcinku dość definitywnie na temat Stannisa, mówiąc do swojego syna „Dzięki tobie fałszywy król nie żyje.”.

Ucieczka Sansy Stark i Theona Greyjoya

Theon

Uda im się! Musi im się udać! W końcu Sansie i Theonowi towarzyszą zaprzysiężona Starkównej Brienne i jej giermek Podrick. Co może pójść nie tak? Na przykład to, że najwyraźniej kierują się w stronę Czarnego Zamku do Jona? Szkoda, że nikt nie powie im o jego śmierci. Jakie okropności mogą towarzyszyć Sansie podczas pobytu w jednym miejscu razem zabójcami jej brata? Chyba, że do tego czasu były Lord Dowódca Nocnej Straży zdąży wrócić do żywych. Może podczas swojej wędrówki drużyna natknie się na miejsca wyznaczone przez lorda dowódcy Nocnej Straży dla Dzikich.

Theon na drodze do odkupienia

Theon

Greyjoyu można mówić dużo złych rzeczy – zdradzenie ludzi, z którymi się wychowywał, zniszczenie Winterfell, wprowadzenie wszystkich w błąd odnośnie śmierci Brana i Rickona, zabicie Maestera Luwina i tak dalej, i tak dalej. „Fetor” zapłacił za swe czyny i powrócił na dobrą ścieżkę, ratując Sansę przed Myrandą – dziewczyną Ramseya. Mam przeczucie, że Theon powróci na Żelazne Wyspy. Chociaż, że stracił tak wiele, chociaż, że został torturowany, on nie poddał się i dalej walczył. Przez to urośnie w oczach swojego ojca i znów stanie się Żelaznym Człowiekiem.

Śmierć Myrcelli

Jaime-śmierć Myrcelli

W przypadku śmierci córki Jaime’go i Cersei Lannisterów możemy być pewni – Myrcella nie żyje. Została otruta przez bękarcie córki Oberyna w piątym sezonie, a teraz cały świat się o tym dowiaduje. Czy Królewska Przystań wypowie wojnę Dorne? Możemy być pewni, jak śmierć dziewczynki odbije się na jej matce. Królowa wdowa, najpierw straciła Joffreya, teraz pożegnała się z jej jedyną córeczką.

Przypominam, że w pierwszym odcinku piątej serii, możemy zobaczyć młodą Cersei, która idzie do wiedźmy, przepowiadającej przyszłość. Ta przyrzeka przyszłej władczyni, że „jej trzy dzieci, pomrą„. Joffrey zginął, Myrcella również… Czyżby czas na śmierć króla Tommena?

Co dalej z „Wróblami”?

Wielki Wróbel

Czy Cersei po swoim odkupieniu grzechów zrobi coś z sektą, zwącą się „Wróblami”? Zapewne są już taką siłą w Królewskiej Przystani, że nie uda się ich łatwo powstrzymać. Jeśli to prawda, to co z Margaery Tyrell? Wielki Wróbel w najnowszym odcinku przyszedł do niej mówiąc, że królowa musi odkupić swoje grzechy, zwłaszcza, że król Tommen za nią tęskni. Czy żona władcy będzie musiała przyznać, że jej brat Loras jest homoseksualistą, a ona kłamała w obliczu Siedmiu? Jaka karę przygotuje jej Wielki Wróbel? Religia zawładnęła Królewską Przystanią, z winy Cersei, która teraz okazuje się bezsilna. Na wszystko jest za późno. Gdyby chciała wysłać na sektę armię Lannisterów, w stolicy wybuchłaby wojna domowa, a zamknięci w lochach Tyrellowie zostaliby zabici.

Zamordowanie Dorana Myrtella i jego syna Trystane’a

Doran Martell

Po zabójstwie księcia i jego syna Trystane’a nie został nikt znany widzom serialu do objęcia władzy nad Dorne. Jeśli następcy tronu zginęli, to kto obejmie władzę? Czy Ellaria Sand, luba Oberyna, stanie się księżniczką? Czy ktoś inny?

W książkach poza Trystane’m, Doran Martell miał jeszcze dwójkę potomstwa – ulubienicę fanów Arianne  i Quentyn’a znanego pod pseudonimem Żaby. Temat rozbieżności między książką a serialem pozostawię na inny artykuł.

Daenerys Targaryen nie wróci do Westeros…

Daenerys

… przynajmniej jeszcze nie teraz. Podczas nieobecności królowej Meeren, Synowie Harpii spalili jej całą flotę. Mówiąc wprost, Daenerys nie ma czym dopłynąć do Siedmiu Królestw, więc najwyraźniej nie powróci do Westeros w tym sezonie. Nawiasem mówiąc, zanim zobaczyliśmy płonące statki khaleesi, mogliśmy ujrzeć Tyriona dyskutującego z Varysem o przyszłości wielkiego miasta. Czy to nie wspaniałe, że Lannister znów robi to, za co najbardziej go lubimy – odgrywa główną rolę w zarządzaniu miastem? Nie umiem określić, jak bardzo się cieszę, że wszystkie najlepsze postaci nagle znajdują się i doradzają Daenerys Targaryen.
Gdy w tym odcinku Dothrakowie zabrali Daenerys do swojego obozowiska i odkryli, że jest wdową po Khalu Drogo, powiedzieli, że musi udać się tam, do domu dosh khaleen, znajdującego się w Vaes Dothrak, gdzie mieszka każda wdowa po zmarłych Khalach. Matka smoków ma mieszkać w jednym domu z biednymi wdowami? Raczej nie jest to możliwe. Musi ktoś ją uratować. Albo Jorah Mormont i Daario Naharis, którzy wyruszyli już na ratunek i są na dobrym szlaku, albo Drogon, który po kolacji musiał się zdrzemnąć i przegapił, jak porywają jego „matkę”. Istnieje jeszcze możliwość, że Daenerys sama ucieknie od Dothraków.

Niewidoma Arya

Arya

Wątek najmłodszej córki Neda Starka i Catelyn Tully staje się coraz lepszy i coraz bardziej tajemniczy. W ostatnim odcinku sezonu sprzed roku, Arya poprzez zmianę swojego wizerunku w momencie, kiedy nie była na to gotowa, straciła wzrok. Możemy spekulować czy rzeczywiście tak działają te twarze, czy to mężczyzna wyglądający jak Jaquen H’ghar rzucił na nią urok, ale Arya, przynajmniej czasowo, jest ślepa.

Podczas, gdy bohaterka żebrała na ulicach Braavos o pieniądze, podeszła do niej jedna z służek Boga o Wielu Twarzach, i zaczęła z nią walczyć na kije… Walczyć to trochę za dużo powiedziane. Kapłanka zaczęła po prostu bić bronią niewidomą dziewczynkę. Następnie po daniu Aryi w kość powiedziała, że przyjdzie jutro.

Może Arya nauczy się walczyć, nie używając zmysłu wzroku jak Daredevil? Przez ten trening, dziewczyna stanie się zupełnym badassem i wnioskuję że w następnym sezonie, będziemy mogli zobaczyć Aryę „Killing Machine” Stark już w Siedmiu Królestwach.

Kim na Siedem Piekieł jest Melisandre?

Melisandre

Będę szczery – ostatnia scena w tym odcinku trochę mnie przeraziła. Melisandre w swych komnatach w Czarnym Zamku, po zdjęciu naszyjnika, z którym nigdy się nie rozstaje, pokazała swoje prawdziwe oblicze. Z pięknej, młodej kobiety zmienia się w starą wiedźmę, kto wie z iloma zimami przeżytymi na karku. Pierwsze skojarzenie, jakie przyszło mi na myśl to Yennefer z sagi o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego. Przecież czarodziejka w rzeczywistości była leciwą garbuską, która swój oszałamiający wygląd zawdzięczała magii. Czy tak też jest w tym przypadku?

Ciekawe co tam u Brana?

Bran

Osatni mężczyzna z rodu Starków został całkowicie pominięty w piątym sezonie. W związku z tym niecierpliwie czekamy na pojawienie się Brana w szóstej serii. „Nigdy już nie będziesz chodził Bran. (…) Ale nauczysz się latać”, to mówi do niego jego przyszły nauczyciel w ostatniej scenie, kiedy widzimy prawowitego lorda Winterfell. Czego nauczył Brana jego nauczyciel Brynden Rivers? Kim właściwie on jest? Obyśmy przekonali  się o tym już za tydzień!Nie mogę doczekać się kolejnego odcinka. Następne tygodnie będą bolączką, polegającą na rozmyślaniu nad możliwymi rozwiązaniami wątków w Grze o Tron. Jon Snow, Stannis Baratheon, Sansa Stark oraz Theon Greyjoy, Arya Stark, Daenerys Targaryen, Melisandre… Tego jest po prostu za dużo!