Causes – dobre, nowe dźwięki z Holandii

Ta płyta pojawiła się w kopercie i niestety nie przeszła testu okładkowego. No tak bywa w natłoku dobra muzycznego. Jakaś taka ciemna, niewyraźna. Pewnie jakiś metal, niech poleży i poczeka.

 

causes okladkaNa szczęście, za nim krążek Causes trafił na półkę artystów nieszczęśliwie zapomnianych, na skrzynce mailowej zameldował się serwis muzyczny z Sony Music, a w nim paczka z albumem w wersji mp3.  Zawiesiłem oko na opisie. Causes to pop-alternatywna formacja pochodząca z Hollandii, ale z Brytyjczykiem (Rupert Blackmanem) na wokalu. Zespół zdobył ogromną popularność singlem Teach Me How to Dance With You wydanym jeszcze w 2014 roku. Premiera kolejnego singla Walk On Water przyniosła im wielu fanow także w pozostałych krajach Europy a w finale także kontrakt z należącą do Sony wytwórnią RCA.

 

Czyli jednak nie metal. No to kliknąłem w link i do pokoju wlała się fantastyczna, kojąca, z pozoru wyciszona, ale jednak pełna emocji muzyka. Under Bridges That You Built for Me, debiutancki album grupy przynosi 11 muzycznych perełek. Ta płyta nie krzyczy. Piosenki umieszczone na niej nie atakują hałaśliwie uszu, z przesłaniem: hej jestem przebojem. To dobra dawka dopieszczonych lirycznych kawałków z niepokojąco pięknymi melodiami i lekko oniryczną aranżacją. Po prostu muzyka Causes to perfekcyjnie rozwieszona muzyczna pajęczyna, która potrafi doskonale wyciszyć po zgiełku codziennego dnia.  Album wyprodukowany jest przez Iana Grimble, znanego ze współpracy z Bear’s Den i Daughter, być może stąd te niesamowite harmonie. Jednym słowem daj drugą szansę dziwnej okładce :).