bran stark

Bran Stark to Brandon Budowniczy? Szalony Król oszalał przez Brana?

Parę miesięcy temu nastąpił finał szóstego sezonu Gry o tron. W moim odczuciu najnowsza seria była tą najciekawszą.  Musicie przyznać – dużo się wydarzyło, a zwłaszcza w wątku Brana. Pojawiły się również dwie bardzo ciekawe teorie, o których chciałbym napisać!

Co wiemy o umiejętnościach Brana?

co-wiemy-u-miejetnosciach-brana

Bran po nauce u Bryndana Riversa i jego śmierci, sam stał się Trójoką Wroną… Cokolwiek w zasadzie to oznacza. W całym szóstym sezonie kluczowe dla zrozumienia umiejętności kalekiego Starka są dwie sceny.

Pierwszą z nich jest ta, gdy Bran razem ze swoim nauczycielem cofa się w czasie, by obserwować młodego Eddarda walczącego z ser Arthurem Dayne’m. Po potyczce Ned kieruje się do wieży, w której jak się okazuje w ostatnim odcinku, znajduje się Lyanna. Gdy wchodzi na schodki do budowli, Brandon woła go i co najważniejsze, Ned się odwraca, by sprawdzić co usłyszał. Oczywiście pokazuje nam to, że Bran może w lekki sposób wpływać na przeszłość. Ale czy na pewno tylko „lekki”?

Kluczowy dla zrozumienia tego, co potrafi ten Warg jest odcinek The Door. Dowiadujemy się w nim o genezie Hodora. Okazuje się, że to Bran podróżując w czasie przez przypadek pomieszał teraźniejszość z przeszłością, czego wynikiem jest to, że olbrzym cały czas mówił słowo „Hodor”. Jest to jedna z najważniejszych informacji z ostatniego sezonu. Co ona oznacza?

Wszystko, co oglądamy od pierwszego sezonu jest wynikiem ingerencji Brana

bran-i-rivers

To zdanie jest najważniejszą częścią tych dwóch teorii, którą zaraz Wam przedstawię. Spróbuję to wytłumaczyć w jak najprostszy sposób.

Od początku Gry o tron Hodor mówi tylko jeden wyraz. Później dowiadujemy się jednak, że to przypadkiem Brandon Stark doprowadził do jego „upośledzenia”. W takim razie, czemu Hodor od zawsze był Hodorem?

Wychodzę z założenia, że jeśli Bran będzie w kolejnych sezonach podróżował w czasie, to wszystkie jego zmiany oglądamy już od pierwszej serii. Jesteśmy widzami alternatywnej rzeczywistości, stworzonej przez Starka. Tylko co takiego ten bohater ma zmienić?

Bran Stark to Brandon Budowniczy

brandon-budowniczy

Do zrozumienia pierwszej teorii potrzebna jest wiedza, kim był Brandon Budowniczy.

Otóż był on legendarnym założycielem rodu Starków, żyjącym podczas Ery Herosów. Według maesterów pierwszy Brandon Stark zbudował Mur i Winterfell. Przydzielił jeszcze Nocnej Straży nowe ziemie, choć niektórzy maesterowie spierają się, że był to inny Bran Stark.

Stara Niania zawsze mówiła Branowi, że jest podobny do Brandona Budowniczego. Mówi się, że była taka stara, że mieszali jej się w głowie wszyscy Brandonowie. Może miała w tym dużo racji?

Przedstawiana przeze mnie teoria mówi, że kaleki syn Neda i Catleyn cofnął się w czasie do Ery Herosów i on sam zlecił stworzenie tych budowli.

Ród Starków składa się z wielu Brandonów. Co jeśli na każdego z nich „teraźniejszy” Bran Stark miał jakiś wpływ?Aerys II Targaryen oszalał, bo słyszał szepty

aerys

Drugą ciekawą teorią jest to, że przez Brana, Szalony Król chciał wszystkich spalić.

Rickard Stark (dziadek Brana) brał udział w turnieju rycerskim, tym samym, na którym została porwana Lyanna przez Rheagara Targaryena. Rickard razem ze swoim synem Brandonem (!) pojechał do Królewskiej Przystani do króla Aerysa, by odbić córkę. Targaryen jednak kazał ich uwięzić, a potem spalił żywcem Rickarda.

W szóstym odcinku ostatniej serii Bran w swojej wizji widzi Aerysa II Targaryena, krzyczącego „Burn them all!”. Ta teoria mówi o tym, że w siódmym sezonie powróci ten wątek i Bran będzie starał się powstrzymać śmierć Rickarda. W związku z tym postara się do niego przemówić.

Niestety król Aerys II będzie słyszał tylko szepty, co powoli będzie doprowadzało go do szaleństwa. Kiedy Bran będzie starał się to naprawić, będzie tylko gorzej. Może Stark mówił coś w stylu „Nie pal ich!”, a Targaryen słyszał tylko „… pal ich!”.

Moim zdaniem to bardzo prawdopodobne, że któraś z tych teorii okaże się prawdą. W każdym razie Bran Stark musi odegrać jakąś gigantyczną rolę w Westeros… Jeśli już tego nie zrobił 😉

Zapraszamy do subskrybowania naszego kanału w serwisie YouTube, gdzie niebawem pojawi się nasze podsumowanie siódmego sezonu 🙂