suede

20 lat Beautiful Ones – Suede

Dziś mija dwadzieścia lat od oficjalnej premiery drugiego singla Beautiful Ones, z multiplatynowego krążka Coming Up.

Trzeci w dorobku londyńczyków – Coming Up – album ukazał się rownież dwadzieścia lat temu. Pierwszym kawałkiem promującym krążek był Trash. W sumie ukazało się aż pięć przebojowych singli, z których każdy zameldował się w TOP 10 brytyjskiej listy przebojów.

Coming Up był pierwszym albumem wydanym przez Suede po zmianach personalnych. Z zespołem pożegnał dotychczasowy kompozytor i gitarzysta Bernard Butler, co spotkało się z rozczarowaniem w kręgach fanów i brytyjskiej prasy muzycznej. Wielu wieszczyło już koniec grupy.

Po wielu przesłuchaniach do ekipy dołączył zaledwie siedemnastoletni Richard Oakes, który wniósł do zespołu świeży powiew i szybko zaaklimatyzował się w składzie. Stał się partnerem dla Andersona w procesie komponowania nowego repertuaru. Brett postawił sobie jasny cel. Chciał odejść od mrocznej stylistyki Dog Man Star i nagrać przebojowy i czysty pod względem aranżacyjnym album.

W efekcie powstał doskonały, świeży brzmieniowo i wypełniony hitami krążek. Płyta wskoczyła na pierwsze miejsce UK Chart i pokryła się platyną. Okazała się nowym otwarciem dla Suede, drogą do zdobycia nowych słuchaczy i ponownego zaznaczenia swojej pozycji na rynku. Coming Up spotkał się z uznaniem, nie tylko wśród fanów, ale zebrał również doskonałe recenzje w prasie. Zespół dostał zastrzyk energii, który procentował przez lata.

Dziś, słuchając tej płyty można w dalszym ciągu smakować jej piękna. Pomimo upływu dwudziestu lat album brzmi doskonale, zupełnie jakby został nagrany dosłownie przed chwilą. Wszystkie piosenki nie straciły swojej energii i nadal wciągają do szalonej zabawy, z posmakiem glam rockowej energii.

Z okazji rocznicy ukazała się reedycja płyty z nowymi miksami, piosenkami z b stron singli i wersjami demo. To dobry moment aby przypomnieć sobie jeden z najlepiej sprzedających się albumów w dyskografii Suede.

suede-coming-up

1. Trash
2. Filmstar
3. Lazy
4. By The Sea
5. She
6. Beautiful Ones
7. Starcrazy
8. Picnic By The Motorway
9. Chemistry Between Us
10. Saturday Night