Gry premiery 2017 jesień zima

17 najważniejszych gier wideo końcówki 2017 roku

Jakich gier warto wypatrywać? Na jakie najbardziej czekam?

Gry premiery 2017 jesień zima

Jak co roku, jesień to niezwykle obfita w gry wideo pora roku. Od września aż do grudnia, co miesiąc będą ukazywały się gry największych developerów i wydawców. Łatwo pogubić się w tym zalewie premier, dlatego zapraszam Cię do przeczytania tego artykułu.

Poza tytułem gry i datą premiery poniżej wtrącam kilka słów od siebie na temat omawianych produkcji.

Wrzesień

Destiny 2

Największymi wadami pierwszej części Destiny były powtarzalność rozgrywki  i nudny świat. Developer Bungie znów próbuje sprzedać graczom swój świeży cykl strzelanek z elementami MMO. Grając w premierową wersję Destiny miało się wrażenie grania w niepełny produkt.

Destiny 2 ma naprawić błędy poprzedniczki. Słuchając głosu społeczności Bungie do drugiej odsłony zaimplementowało fabularną kampanię, pełną przerywników filmowych. Do tego dochodzą rzekomo lepiej zaprojektowane i większe planety, które możemy eksplorować.

Ostatnio ogrywałem Destiny 2 w otwartych testach beta na PC i muszę przyznać, że bawiłem się nieźle. Obawiam się, jedynie tego, że gra na premierę nie będzie miała dużo do zaoferowania pod względem zawartości, która dojdzie dopiero w DLC.

 • Premiera PS4 i XONE: 6 września. Premiera PC: 24 października
 • Producent: Bungie
 • Wydawca: Activision
 • Polski dystrybutor: CDP

Divinity: Original Sin II

Divinity: Grzech Pierworodny z 2014 roku to jeden z najlepszych erpegów ostatnich lat nawet pomimo tego, że fabuła potrafiła znużyć, a system walki w pewnym momencie stawał się zbyt powtarzalny.

Jak w pierwszej części sterowaliśmy Łowcami Źródła zwalczających użytkowników mocy Źródła, tak w Original Sin II wcielamy się uczniów tej zakazanej magii. Gdy Łowcy depczą nam po piętach, musimy rozprawić się z inwazją potworów z Pustki na świat śmiertelników. Miejmy nadzieję, że tym razem historia będzie lepiej przedstawiona i doświadczymy w niej jakichkolwiek zwrotów fabularnych.

Original Sin II to genialna gra na co-opa. Tym razem Larian Studios pozwala przeżywać przygodę nawet czterem graczom razem.

 • Premiera PC: 14 września
 • Producent: Larian Studios
 • Wydawca: Larian Studios

Dishonored: Death of the Outsider

Uwielbiam serię Dishonored. Pierwsza część zawładnęła moim serduszkiem gracza i na dobre wpisała się w listę moich ulubionych gier skradankowych. Druga odsłona cyklu nie zawiodła mnie i uważam, że pod wieloma względami jest nawet lepsza od swojej poprzedniczki.

Dishonored: Death of the Outsider to samodzielny dodatek, działający na bazie dwójki. W grze wcielamy się w znaną fanom serii, Billie Lurk, byłej pomocniczki Dauda. Razem z nim, zabójcą cesarzowej Jessamine Kaldwin, Lurk postanawia zapolować na Odmieńca, tajemniczego boga tego uniwersum, który przekazuje w ręce bohaterów nadnaturalne moce.

Billie Lurk, jeśli gracz zdecyduje się na taki wybór, będzie mogła dysponować nowym wachlarzem umiejętności.

Dishonored od zawsze było znane z tego, że w każdą produkcję z tej serii można było grać kilka razy na różne sposoby. Tak samo będzie z Death of the Outsider, zwłaszcza, że Arkane Studios dodało tutaj Original Game Plus, w którym Billie Lurk ma dostęp do oryginalnych mocy z Dishonored 2.

Jestem niesamowicie podekscytowany na tę grę. Dodatki do pierwszej części były genialne, śmiem twierdzić, że momentami lepsze od samego Dishonored, więc liczę, że będę mógł się bardzo dobrze bawić. Warto dodać, że twórcy traktują The Death of the Outsider jako finał historii Corvo, Emily, Dauda oraz Billie Lurk. Może to oznaczać zamknięcie pewnej fazy w serii albo nawet pożegnanie się z Dishonored na kilka lat lub na zawsze.

 • Premiera PC, PS4, XONE: 15 września
 • Producent: Arkane Studios
 • Wydawca: Bethesda Softworks
 • Polski dystrybutor: Cenega

Project CARS 2

Project CARS 2 to sequel docenionej wyścigówki studia Slightly Mad. Seria znana jest ze swojego realistycznego podejścia do systemu jazdy, który może nie wszystkim odpowiadać.

Gra zaoferuje graczom 46 zupełnie nowych tras oraz 182 nowych aut.

 • Premiera PC, PS4, XONE: 22 września
 • Producent: Slightly Mad Studios
 • Wydawca: Slightly Mad Studios 
 • Polski dystrybutor: Cenega

Total War: Warhammer II

Koniec roku nie jest czasem straconym dla fanów strategii. Total War: Warhammer II przenosi graczy na inne kontynenty, gdzie można rządzić czterema nowymi frakcjami – elfami wysokiego rodu, mrocznymi elfami, jaszczuroludźmi oraz skavenami.

W porównaniu do Total War: Warhammer w dwójce zmieniła się struktura kampanii. Frakcje rywalizują ze sobą o kontrolę nad Wielkim Wirem, siłę ściągającą moc Wiatrów Magii, która wygnała hordy demonów z powrotem do Królestwa Chaosu. Rasy mogą osłabiać lub wzmacniać Wir dla swoich celów. Rozgrywka skupia się na przeszkadzaniu innym frakcjom w przejmowaniu Wielkiego Wiru.

Co ciekawe Total War: Warhammer II łączy się z pierwszą częścią, pozwalając posiadaczom obu gier grać na jednej, wielkiej mapie, łączącej wszystkie dostępne terytoria.

 • Premiera PC: 28 września
 • Producent: Creative Assembly
 • Wydawca: SEGA
 • Polski dystrybutor: Cenega

Cuphead

Szykuje się prawdziwa perełka wśród platformówek. Cuphead to bardzo ciekawa dwuwymiarowa gra akcji, swoją stylistyką nawiązująca do kreskówek lat 30. Wszystko, co widzimy w tym tytule zostało ręcznie narysowane, przez co gra dosłownie wygląda, jakby była serialem animowanym Disneya.

Twórcy zapewniają, że rozgrywka Cuphead ma być naprawdę wymagająca. StudioMDHR na wszystkich pokazach prezentowało walki z bossami, ale możesz być pewny, że w finalnym produkcie pojawią się sekwencje platformowe i zwyczajni przeciwnicy.

Cuphead zapowiada się na fantastyczną i oryginalną grę.

 • Premiera PC, XONE: 29 września
 • Producent: Studio MDHR
 • Wydawca: Studio MDHR

Październik

Forza Motorsport 7

Forza Motorsport 7 to druga z czterech gier wyścigowych na tej liście.

Turn 10 Studios przygotowało trzydzieści torów do zabawy. Do dyspozycji developer oddał graczom ponad siedemset samochodów, które można bez problemu modyfikować.

Jeśli nie podoba Ci się realistyczny system jazdy w Project CARS 2, to forzowy, bardziej arcade’owy sposób prowadzenia pojazdów może Ci przypaść do gustu.

 • Premiera PC, XONE: 3 października
 • Producent: Turn 10 Studios
 • Wydawca: Microsoft Studios
 • Polski dystrybutor: Microsoft

Śródziemie: Cień Wojny

Śródziemie: Cień Wojny kontynuuje wątki z Cienia Mordoru, usprawniając samą mechanikę rozgrywki. Powracający bohaterowie, Talion i Calembrimbor postanawiają wykuć jeszcze jeden pierścień, który ma pozwolić im zebrać armię i stawić czoła Sauronowi.

Pierwszą część serii najbardziej chwaliło się za rewolucjonizujący system Nemezis, który tworzył unikalnych wrogów, nadając im imiona, charakter, atuty i wady. Nemezis odpowiedzialny był też za to, by adwersarz, który pokonał naszą postać, rósł w siłę i awansował w armii Saurona. W Cieniu Wojny ten system działa podobnie, choć dodano do niego kilka nowych funkcji.

W jedynce Calebrimbor bez żadnych trudności mógł wpływać na umysł orków w taki sposób, by ci stawali się jego marionetką. W drugiej odsłonie cyklu robi się to trochę bardziej skomplikowane. Elf na początku gry, gdy jego umiejętności nie są na najwyższym poziomie, może jedynie obniżać orkom rangę. Dopiero później nasz bohater będzie miał zdolność tworzenia z nich swoich szpiegów, ale nawet wtedy, gdy przeciwnik będzie na to odporny, może wystąpić przeciwko Calebrimborowi.

Do Śródziemie: Cień Wojny dodano mechanikę zdobywania twierdz, do czego potrzebujemy dokładnie opracować taktykę i rządzić wystarczająco silną armią.

Na koniec wspomnę o większym nacisku Monolith Productions na elementy RPG. Przeszukując zwłoki pokonanych orków, możemy znaleźć nowe bronie lub pancerze z unikalnymi i różnorodnymi współczynnikami.

 • Premiera PC, PS4, XONE: 10 października
 • Producent: Monolith Productions
 • Wydawca: Warner Bros. Interactive Entertainment
 • Polski dystrybutor: Cenega

Gran Turismo Sport

Wreszcie na PlayStation 4 wyląduje kolejna odsłona serii Gran Turismo. Co się w niej zmieni w porównaniu do poprzednich części?

Developer Polyphony Digital postawił bardziej na wyścigi sieciowe, niż na kampanię dla pojedynczego gracza. Sam singleplayer jest samouczkiem, który podszkoli graczy w mechanikach gry.

 • Premiera PS4: 18 października (PL)
 • Producent: Polyphony Digital
 • Wydawca: Sony Interactive Entertainment
 • Polski dystrybutor: Sony Interactive Entertainment Polska

South Park: The Fractured But Whole

Jeśli pokochałeś South Park: Kijek Prawdy, to koniecznie pamiętaj o premierze The Fractured But Whole. Tym razem fabuła gry nie będzie naśmiewała się z fantasy, a komiksów i filmów superbohaterskich. Zwiastuny pokazały, że możemy spodziewać się znów przezabawnego humoru.

Zmienia się tu trochę gameplay. Twórcy przywiązali większą wagę systemowi rozwoju postaci, który ma być dużo bardziej zaawansowany. The Fractured But Whole urozmaica też system walki. Będziemy mogli swobodnie biegać po polu bitwy. Do tego dochodzi też dodanie interaktywnych obiektów, za którymi np. możemy się chować.

South Park znany jest z komentowania aktualnych problemów społecznych. Podobno, gdy stworzymy czarnoskórą postać, to poziom trudności w grze wzrośnie. Już widziałem w internecie, jak ludzie narzekali na to, jak, uwaga, South Park jest tworzone przez rasistów… South Park.

 • Premiera PC, PS4, XONE: 17 października
 • Producent: Ubisoft
 • Wydawca: Ubisoft
 • Polski dystrybutor: Ubisoft GmbH

Assassin’s Creed Origins

Dziewiąta odsłona głównej serii Assassin’s Creed zabierze nas do starożytnego Egiptu. Protagonistą gry został nubijski wojownik, Bayek. Jego dokonania nawiązują do podtytułu tej produkcji, Origins – Bayek jest jednym z założycieli bractwa Asasynów.

Assassin’s Creed Origins jest dla cyklu swoistym nowym początkiem. Widać, że Ubisoft chciało popchnąć serię w nowym kierunku, dodając do gry erpegowe mechaniki czy zmieniając system walki. Nie zaktualizowano za to systemu parkouru, który mi po tylu odsłonach przejadł się bardziej niż chociażby prosta walka, polegająca na ciągłych kontrach.

 • Premiera PC, PS4, XONE: 27 października
 • Producent: Ubisoft 
 • Wydawca: Ubisoft
 • Polski dystrybutor: Ubisoft GmbH

Super Mario Odyssey

Super Mario Odyssey to kolejny tytuł, który może zachęcić do kupna Nintendo Switch.

Gracze znów wcielają się w najpopularniejszego hydraulika gier wideo, który musi uratować księżniczkę Peach z rąk złego Bowsera.

Super Mario Odyssey jest kolejną trójwymiarową platformówką o Marianie. Tym razem jednak twórcy postawili na większe, a co za tym idzie bardziej sandboxowe, lokacje. Gra będzie się wyróżniać na tle innych platformówek Mario tym, że czapka bohatera jest żywą istotą. Nakrycie głowy będzie pozwalało np. kontrolować przeciwnikami.

 • Premiera Switch: 27 października
 • Producent: Nintendo
 • Wydawca: Nintendo
 • Polski dystrybutor: ConQuest Entertainment

Wolfenstein II: The New Colossus

B.J. Blazkowicz po przebudzeniu się ze śpiączki, znów postrzela do Nazistów. Akcja The New Colossus ma miejsce w 1961 roku w Ameryce. Świat został całkowicie przejęty przez Niemców. Bohater więc przyłącza się do miejscowego ruchu oporu i jak przystało na Blazkowicza, walczy.

Jestem pewien, że Wolfenstein II nie zawiedzie fanów. Będzie to na pewno kolejny świetny FPS z serii, który da graczom dużo frajdy.

 • Premiera PC, PS4, XONE: 27 października
 • Producent: Machine Games
 • Wydawca: Bethesda Softworks
 • Polski dystrybutor: Cenega

Listopad

Call of Duty: WWII

Call of Duty po dziewięciu latach powraca do okresu drugiej wojny światowej. Gracze w singleplayarze będą mogli prześledzić kluczowe bitwy konfliktu – lądowanie w Normandii, wyzwolenie Paryża czy marsz na Berlin.

Warto dodać, że developer zrezygnował z mechaniki regeneracji życia na rzecz staroszkolnych apteczek, podobnie jak w Wolfensteinie II.

Poza kampanią dla pojedynczego gracza i multiplayerem w Call of Duty: WWII powraca tryb zombie.

Wielką kontrowersją dla graczy jest to, że w trybie wieloosobowym nie ujrzymy nazistowskich swastyk. Jest to spowodowane, słuszną moim zdaniem tezą twórców, że biorąc pod uwagę często czarny humor internautów i graczy, mogą oni np. pisać obraźliwe rzeczy na czacie (że chat, ale też taki żołnierski czat… heh.)

 • Premiera PC, PS4, XONE: 3 listopada
 • Producent: Sledgehammer Games
 • Wydawca: Activision Blizzard
 • Polski dystrybutor: CDP

Need for Speed: Payback

W ostatnich latach jakoś przestałem interesować się serią Need for Speed. Nie sądzę, by zmieniło się to dzięki odsłonie Payback.

Need for Speed: Payback można w skrócie określić mianem Szybcy i wściekli: Gra wideo. Mamy tu wybuchy, przeskakiwanie z auta na auto i masę skryptów.

Fabuła opowiada losy trójki bohaterów – Tylera, Maca i Jess. Protagoniści będą chcieli rozprawić się z gigantycznym kartelem, zwanym Familią.

 • Premiera PC, PS4, XONE: 10 listopada
 • Producent: Ghost Games
 • Wydawca: Electronic Arts
 • Polski dystrybutor: Electronic Arts Polska

Star Wars: Battlefront II

Jeśli od dłuższego czasu czytacie Kulturalną Planetę, to pewnie zauważyliście, że jesteśmy wielkimi fanami Gwiezdnych Wojen. Uwielbiam również gry wideo z Jedi Knightami, KotOR-ami czy Battlefrontami na czele.

Star Wars: Battlefront od DICE z 2015 roku bardzo mnie zawiódł. Mam do tej gry bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony ubóstwiam ją za wkręcający gameplay, prawdziwie gwiezdnowojenną oprawę audiowizualną oraz fakt, że mogę wcielić się w moich ulubionych bohaterów z Oryginalnej Trylogii. Z drugiej strony gardzę tym, że EA podzieliło swoją społeczność, wydając drogie dodatki i zostawiając bardzo małą zawartość w podstawowej wersji gry.

Battlefront II wydaje się być za to grą kompletną. Gracze będą mogli poznać historię Iden Versio w kampanii singleplayerowej. Tytuł obejmuje wszystkie części z sagi, czyli że będzie trzy razy więcej kontentu niż w pierwszym Battlefroncie. Electronic Arts wreszcie porzuciło płatne DLC i cała dodatkowa zawartość będzie dodawana do produkcji zupełnie za darmo. Do tego sama rozgrywka wygląda dużo lepiej.

Naprawdę nie mogę się doczekać i mam szczerą nadzieję, że nie zawiodę się na Star Wars: Battlefront II.

 • Premiera: 17 listopada
 • Producent: EA DICE 
 • Wydawca: Electronic Arts
 • Polski dystrybutor: Electronic Arts Polska

 Na jakie gry najbardziej czekasz? Może nie ma ich na tej liście? Zapraszam Cię w takim razie do komentarzy i czekam na Twój komentarz 🙂