No Doubt It’s My Life, Smash Mouth I’m A Believer, Natalie Imbruglia Torn, 10 wielkich hitów, które są coverami

10 wielkich hitów, które są coverami

Słyszeliście je tysiące razy. Kojarzycie je tylko z jednym artystą i nie wyobrażacie sobie, że mógłby je grać ktokolwiek inny. Tym bardziej wcześniej. Oto 10 wielkich hitów, które są coverami.

10 wielkich hitów, które są coverami

1 Natalie Imbruglia Torn

W 1997 roku Natalie Imbruglia królowała na wszystkich listach przebojów. Natalie Imbruglia Torn grane było wszędzie, dosłownie wszędzie. I do dzisiaj ten kawałek uważany jest za największy hit artystki. Tyle tylko, że to… nie jej piosenka. Torn jest dziełem amerykańskiej grupy Ednaswap, która próbowała zrobić karierę na początku lat 90- tych. Słyszeliście kiedyś o tym zespole? No właśnie. Ale przynajmniej Natalie się udało.

2 Lenny Kravitz American Woman

Słońce, gitara w ręku, amerykańska flaga w tle. Jak Lenny Kravitz zaśpiewa American Woman, to nie ma …. we wsi. Lenny faktycznie ma na koncie sporo hitów, ale to akurat piosenka nagrana oryginalnie przez kanadyjską grupę The Guess Who. Dokładnie w 1969 roku, a 30 lat później Kravitz nagrał swoją wersję do filmu o Austinie Powersie, czyli szpiegu specjalnej troski. Przynajmniej soundtrack był dobry.

3 Amy Winehouse & Mark Ronson Valerie

Amy Winehouse miała taki głos, że mogłaby nawet kiepski kawałek zamienić w dobrą piosenkę. A co się działo, kiedy zabrała się za coś dobrego! Mark Ronson, superproducent, jest świetny w swoim fachu. Dlatego właśnie sam nie śpiewa. Ale wie, kto powinien to robić. Ronson wydał w 2007 roku solowy album, a jednym z gości na płycie była Amy Winehouse. Duet nagrał razem kawałek Valerie, który stał się sporym przebojem. Zdecydowanie większym niż wydany zaledwie rok wcześniej oryginał grupy The Zutons. Tak się to robi, panie i panowie.

4. Marylin Manson Tainted Love

Kiedy cover jakiejś piosenki nagrywa Marilyn Manson, to wiedz, że coś się dzieje. Tainted Love to jeden z tych kawałków, które dobrze brzmią w każdym wydaniu. Oczywiście, niektórzy upierają się, że oryginału Soft Cell nic nie przebije. Ale – no właśnie – to wcale nie oryginał. Przed Markiem Almondem, ten kawałek śpiewała w 1965 roku Gloria Jones. Niestety, wtedy nikt nie zwrócił na „Tainted Love” większej uwagi. A pani Gloria została chórzystką w ekipie T.Rex. Jaki ten świat mały…

5. Smash Mouth I’m A Believer

O Shreku nie mówi się, czy ktoś go widział, czy nie – tylko ile razy. I nie ma chyba na świecie osoby, która nie słyszałaby tej piosenki. Smash Mouth I’m A Believer wyświadczyli sobie wielką przysługę nagrywając ten kawałek. Jeśli ktoś nie znał zespołu przed filmem, to nie ma szans, żeby dzisiaj nie kojarzył tej ekipy. Nawet, jeśli największe zasługi ma tu ktoś zupełnie inny. Bo „I’m A Believer” to nic innego jak cover piosenki Neila Diamonda. W 1966 roku nagrała ją grupa The Monkees, zresztą utwór okazał się wielkim hitem. Ale do 2001 roku ludzie zdążyli o tym zapomnieć i cover Smash Mouth zabrzmiał jak zupełna świeżynka.

6 Joan Jett & The Blackhearts I Love Rock n Roll

„I Love Rock n Roll” – ten refren znają wszyscy fani rocka. I wszyscy pewnie kojarzą go z Joan Jett & The Blackhearts. No to teraz mała niespodzianka. To wcale nie oryginalna piosenka Joan Jett. Kawałek napisał w 1975 roku Alan Merill z The Arrows. Ale dopiero 7 lat później, dzięki wersji Joan Jett, utwór stał się sławny. Najlepsze jest to, że przez wiele lat Alan Merill grał tę piosenkę na swoich koncertach i praktycznie za każdym razem słyszał komentarze: „o, to ten kawałek Joan Jett”. Nie zazdrościmy, ale przynajmniej pan Allan nieźle na tym coverze zarobił.

7 Whitney Houston I Will Always Love You

W zestawie największych filmowych piosenek świata, ten kawałek byłby pewnie w pierwszej dziesiątce. Whitney Houston może i nie potrafiła zapanować nad swoim życiem, ale z głosem wychodziło jej doskonale. W 1992 roku Whitey tak wyśpiewała „I Will Always Love You”, że do dzisiaj to jeden z największych hitów w jej karierze. Mało kto wie, że piosenkę napisała… Dolly Parton. W połowie lat 70- tych nawet ją nagrała, ale kawałek nie zrobił furory.

8 Fugees Killing Me Softly

Numery jeden na listach przebojów, złote płyty, nagroda Grammy – „Killing Me Softly” grupy The Fugees okazało się wielkim sukcesem. W drugiej połowie lat 90- tych nawet ci, którzy nie przepadają za hip-hopem – nucili ten kawałek. Kawałek, który powstał wiele lat wcześniej. W 1971 roku zaśpiewała go Lori Lieberman. Jednak piosenka pierwszego coveru doczekała się już dwa lata później, kiedy „Killing Me Softly” wyśpiewała Roberta Flack. Artystka wspominała po latach, że usłyszała utwór w samolocie i kawałek tak jej się sposobał, że najpierw słuchała go bez przerwy, a po wylądowaniu zadzwoniła do Quincy Jonesa i rzuciła do słuchawki: „Musimy to nagrać!”.

Sinead O Connor Nothing Compares 2U

Kiedy zaczynasz karierę, masz charyzmę, talent i dobry głos, potrzebujesz jednej, tylko jednej piosenki, żeby usłyszał o tobie świat. Sinead O Connor miała dużo szczęścia, bo dostała kawałek, o jakim nawet nie marzyła. „Nothing Compares 2U” to piosenka, która z początkującej wokalistki zrobiła megagwiazdę. A utwór napisała inna megagwiazda. Prince. Tak, dobrze słyszeliście. Muzyk który miał w swojej karierze tyle pseudonimów, że wystarczyłoby ich dla kilku innych artystów, nagrał „Nothing Compares 2U” w 1985 roku. Ale mało kto zwrócił wtedy uwagę na tę piosenkę. Za to parę lat później…

10 No Doubt It’s My Life

Na deser No Doubt It’s My Life. Kiedy w 2003 roku zespół wydawał zestaw największych przebojów, muzycy musieli nagrać jakiś nowy kawałek. A trudno się pisze piosenki, kiedy twój zespół zawiesił działalność, więc No Doubt zdecydowali, że najłatwiej i najszybciej będzie zrobić cover. Trzeba przyznać, że całkiem nieźle im to wyszło, bo wiele osób pomyślało, że to faktycznie kawałek No Doubt. No, może oprócz tych, którzy jakieś 20 lat wcześniej zdążyli już oszaleć na punkcie oryginału grupy Talk Talk.

Znani muzycy kiedyś. Co robili zanim zostali gwiazdami?